🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 11
+6
Thule FastRide Fork Mount Roof Bike Rack - 564005
Thule FastRide Fork Mount Roof Bike Rack
Sleek and versatile fork-mounted bike rack that offers convenient transport for Quick-release bikes.
Features
- Easily mount standard Quick-release bikes (9 mm). Fits Thru-axle bikes (9-15mm) and 20x110mm Thru-axle bikes with additional adapters (sold separately)
- Accommodates bikes with disc brakes
- Safe mounting of Quick-release bikes thanks to Thule AcuTight torque limiter knob that click when optimal torque is reached
- Convenient and easy installation of fork adapter for a secure bike fit
- The fork mount rack is easy and safe to mount thanks to audible confirmation of correct mounting
- Locks the bike to the bike rack and the bike rack to the roof racks (locks sold separately)
- Easy to switch carrier position from one side of vehicle to the other
- Adjustable protective wheel strap holds the rear wheel securely in place
- Mounts to all Thule rack systems, round bars and most factory racks
Technical specifications
| Load capacity | 40 lb |
|---|---|
| Dimensions | 53 x 9 x 4 in |
| Weight | 7.28 lb |
| Max tire width | 3 |
| Max wheel size (diameter) | 29 |
| Max wheelbase | 1250 mm |
| Fits round frame dimensions | All |
| Thru-axle compatible | ✓ Adapter/s required |
| Carbon frame compatible | ✓ |
| Carbon fork dropout compatible | ✓ |
| Fits roof racks with 20x20 mm T-tracks | ✓ |
| Fits roof racks with 24x30 mm T-tracks | ✓ |
| Fits Thule WingBar Evo | ✓ |
| Fits Thule AeroBlade | ✓ |
| Fits Thule SquareBar | ✓ |
| Fits Thule ProBar | ✓ |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ |
| Color | Black |
| Model number | 564005 |
Downloads
Brand Spotlight
Thule FastRide Fork Mount Roof Bike Rack
Sleek and versatile fork-mounted bike rack that offers convenient transport for Quick-release bikes.
Features
- Easily mount standard Quick-release bikes (9 mm). Fits Thru-axle bikes (9-15mm) and 20x110mm Thru-axle bikes with additional adapters (sold separately)
- Accommodates bikes with disc brakes
- Safe mounting of Quick-release bikes thanks to Thule AcuTight torque limiter knob that click when optimal torque is reached
- Convenient and easy installation of fork adapter for a secure bike fit
- The fork mount rack is easy and safe to mount thanks to audible confirmation of correct mounting
- Locks the bike to the bike rack and the bike rack to the roof racks (locks sold separately)
- Easy to switch carrier position from one side of vehicle to the other
- Adjustable protective wheel strap holds the rear wheel securely in place
- Mounts to all Thule rack systems, round bars and most factory racks
Technical specifications
| Load capacity | 40 lb |
|---|---|
| Dimensions | 53 x 9 x 4 in |
| Weight | 7.28 lb |
| Max tire width | 3 |
| Max wheel size (diameter) | 29 |
| Max wheelbase | 1250 mm |
| Fits round frame dimensions | All |
| Thru-axle compatible | ✓ Adapter/s required |
| Carbon frame compatible | ✓ |
| Carbon fork dropout compatible | ✓ |
| Fits roof racks with 20x20 mm T-tracks | ✓ |
| Fits roof racks with 24x30 mm T-tracks | ✓ |
| Fits Thule WingBar Evo | ✓ |
| Fits Thule AeroBlade | ✓ |
| Fits Thule SquareBar | ✓ |
| Fits Thule ProBar | ✓ |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ |
| Color | Black |
| Model number | 564005 |
Downloads
Brand Spotlight
$299.95
Thule FastRide Fork Mount Roof Bike Rack - 564005—
$299.95
Description
Thule FastRide Fork Mount Roof Bike Rack
Sleek and versatile fork-mounted bike rack that offers convenient transport for Quick-release bikes.
Features
- Easily mount standard Quick-release bikes (9 mm). Fits Thru-axle bikes (9-15mm) and 20x110mm Thru-axle bikes with additional adapters (sold separately)
- Accommodates bikes with disc brakes
- Safe mounting of Quick-release bikes thanks to Thule AcuTight torque limiter knob that click when optimal torque is reached
- Convenient and easy installation of fork adapter for a secure bike fit
- The fork mount rack is easy and safe to mount thanks to audible confirmation of correct mounting
- Locks the bike to the bike rack and the bike rack to the roof racks (locks sold separately)
- Easy to switch carrier position from one side of vehicle to the other
- Adjustable protective wheel strap holds the rear wheel securely in place
- Mounts to all Thule rack systems, round bars and most factory racks
Technical specifications
| Load capacity | 40 lb |
|---|---|
| Dimensions | 53 x 9 x 4 in |
| Weight | 7.28 lb |
| Max tire width | 3 |
| Max wheel size (diameter) | 29 |
| Max wheelbase | 1250 mm |
| Fits round frame dimensions | All |
| Thru-axle compatible | ✓ Adapter/s required |
| Carbon frame compatible | ✓ |
| Carbon fork dropout compatible | ✓ |
| Fits roof racks with 20x20 mm T-tracks | ✓ |
| Fits roof racks with 24x30 mm T-tracks | ✓ |
| Fits Thule WingBar Evo | ✓ |
| Fits Thule AeroBlade | ✓ |
| Fits Thule SquareBar | ✓ |
| Fits Thule ProBar | ✓ |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ |
| Color | Black |
| Model number | 564005 |
Downloads






















