🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 9
+4
Thule SnowPack Ski & Snowboard Rack - Black - 6 Skis or 4 Boards
Thule SnowPack Silver Large - Carries 6 Skis or 4 Boards
Sleek, aerodynamic ski rack for all types of skis and snowboards.Also available in other sizes and colors:
Features
- Holds skis and snowboards securely with ultra-soft rubber arms that grip without scratching the surfaces
- Safely carries thicker modern skis and snowboards, and reduces the carrier height when unloaded due to the integrated vertical spring system
- Easy to open and close while wearing gloves, thanks to an oversized push button
- Added roof clearance for skis with tall bindings, thanks to included extension feet that raise the carrier
- Fits Thule rack systems, round bars, and most factory racks with both T-Track and Speed-Link around-the-bar mounting options
Downloads
INSTRUCTIONSTechnical specifications
| Load capacity skis (pairs) | Up to 6 pair |
|---|---|
| Load capacity snowboards | Up to 4 boards |
| Dimensions | 34.2 x 2.8 x 3.9 in |
| Loading Width | 29.5 in |
| Extra large push-button | ✓ |
| Room for high bindings | ✓ |
| Locks skis to carrier | ✓ |
| Locks carrier to roof rack | ✓ |
| Fits Thule WingBar Evo | ✓ |
| Fits Thule AeroBlade | ✓ |
| Fits Thule SquareBar | ✓ |
| Fits Thule ProBar | ✓ |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ |
| Color | Black |
Thule SnowPack Silver Large - Carries 6 Skis or 4 Boards
Sleek, aerodynamic ski rack for all types of skis and snowboards.Also available in other sizes and colors:
Features
- Holds skis and snowboards securely with ultra-soft rubber arms that grip without scratching the surfaces
- Safely carries thicker modern skis and snowboards, and reduces the carrier height when unloaded due to the integrated vertical spring system
- Easy to open and close while wearing gloves, thanks to an oversized push button
- Added roof clearance for skis with tall bindings, thanks to included extension feet that raise the carrier
- Fits Thule rack systems, round bars, and most factory racks with both T-Track and Speed-Link around-the-bar mounting options
Downloads
INSTRUCTIONSTechnical specifications
| Load capacity skis (pairs) | Up to 6 pair |
|---|---|
| Load capacity snowboards | Up to 4 boards |
| Dimensions | 34.2 x 2.8 x 3.9 in |
| Loading Width | 29.5 in |
| Extra large push-button | ✓ |
| Room for high bindings | ✓ |
| Locks skis to carrier | ✓ |
| Locks carrier to roof rack | ✓ |
| Fits Thule WingBar Evo | ✓ |
| Fits Thule AeroBlade | ✓ |
| Fits Thule SquareBar | ✓ |
| Fits Thule ProBar | ✓ |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ |
| Color | Black |
$125.98
Original: $419.95
-70%Thule SnowPack Ski & Snowboard Rack - Black - 6 Skis or 4 Boards—
$419.95
$125.98Description
Thule SnowPack Silver Large - Carries 6 Skis or 4 Boards
Sleek, aerodynamic ski rack for all types of skis and snowboards.Also available in other sizes and colors:
Features
- Holds skis and snowboards securely with ultra-soft rubber arms that grip without scratching the surfaces
- Safely carries thicker modern skis and snowboards, and reduces the carrier height when unloaded due to the integrated vertical spring system
- Easy to open and close while wearing gloves, thanks to an oversized push button
- Added roof clearance for skis with tall bindings, thanks to included extension feet that raise the carrier
- Fits Thule rack systems, round bars, and most factory racks with both T-Track and Speed-Link around-the-bar mounting options
Downloads
INSTRUCTIONSTechnical specifications
| Load capacity skis (pairs) | Up to 6 pair |
|---|---|
| Load capacity snowboards | Up to 4 boards |
| Dimensions | 34.2 x 2.8 x 3.9 in |
| Loading Width | 29.5 in |
| Extra large push-button | ✓ |
| Room for high bindings | ✓ |
| Locks skis to carrier | ✓ |
| Locks carrier to roof rack | ✓ |
| Fits Thule WingBar Evo | ✓ |
| Fits Thule AeroBlade | ✓ |
| Fits Thule SquareBar | ✓ |
| Fits Thule ProBar | ✓ |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ |
| Color | Black |






















