🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 6
+1
Thule Tepui Explorer Kukenam 3
Thule Tepui Explorer Kukenam 3
A year-round tent built to endure the elements of any season and any climate.
Features
- Can accommodate up to three people
- Constructed from coated 600 denier and a 260g poly-cotton blend made to withstand the elements of any season
- Tent fabric is both UV and mold resistant to withstand the elements of any season
- Mesh panels offer plenty of ventilation and open for more airflow
- Four, large internal pockets for storing gear and camping accessories
- Includes a high-density foam mattress for added comfort
Technical specifications
| Sleeping capacity | 3 person |
|---|---|
| Dimensions (Open) | 96 x 56 x 52 in |
| Dimensions (Closed) | 48 x 56 x 12 in |
| Sleeping footprint | 96 x 56 in |
| Peak internal height | 52 in |
| Weight | 131 lb |
| Static weight capacity | 600 lb |
| Fits TracRac | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Minimum bar spread | 33.5 in |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Base construction | Aluminum with insulated fiberglass sheet |
| Canopy fabric | 260g Polyester Cotton; 600D ripstop fabric with water resistant ventilate coating; UV and mold resistant |
| Seasons | All |
| Mosquito screens | ✓ |
| Internal frame | 5/8" (16mm) wrapped aluminum |
| Color | Haze Gray |
Downloads
INSTRUCTIONSBrand Spotlight
Thule Tepui Explorer Kukenam 3
A year-round tent built to endure the elements of any season and any climate.
Features
- Can accommodate up to three people
- Constructed from coated 600 denier and a 260g poly-cotton blend made to withstand the elements of any season
- Tent fabric is both UV and mold resistant to withstand the elements of any season
- Mesh panels offer plenty of ventilation and open for more airflow
- Four, large internal pockets for storing gear and camping accessories
- Includes a high-density foam mattress for added comfort
Technical specifications
| Sleeping capacity | 3 person |
|---|---|
| Dimensions (Open) | 96 x 56 x 52 in |
| Dimensions (Closed) | 48 x 56 x 12 in |
| Sleeping footprint | 96 x 56 in |
| Peak internal height | 52 in |
| Weight | 131 lb |
| Static weight capacity | 600 lb |
| Fits TracRac | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Minimum bar spread | 33.5 in |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Base construction | Aluminum with insulated fiberglass sheet |
| Canopy fabric | 260g Polyester Cotton; 600D ripstop fabric with water resistant ventilate coating; UV and mold resistant |
| Seasons | All |
| Mosquito screens | ✓ |
| Internal frame | 5/8" (16mm) wrapped aluminum |
| Color | Haze Gray |
Downloads
INSTRUCTIONSBrand Spotlight
$2,399.95
Thule Tepui Explorer Kukenam 3—
$2,399.95
Description
Thule Tepui Explorer Kukenam 3
A year-round tent built to endure the elements of any season and any climate.
Features
- Can accommodate up to three people
- Constructed from coated 600 denier and a 260g poly-cotton blend made to withstand the elements of any season
- Tent fabric is both UV and mold resistant to withstand the elements of any season
- Mesh panels offer plenty of ventilation and open for more airflow
- Four, large internal pockets for storing gear and camping accessories
- Includes a high-density foam mattress for added comfort
Technical specifications
| Sleeping capacity | 3 person |
|---|---|
| Dimensions (Open) | 96 x 56 x 52 in |
| Dimensions (Closed) | 48 x 56 x 12 in |
| Sleeping footprint | 96 x 56 in |
| Peak internal height | 52 in |
| Weight | 131 lb |
| Static weight capacity | 600 lb |
| Fits TracRac | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Minimum bar spread | 33.5 in |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Base construction | Aluminum with insulated fiberglass sheet |
| Canopy fabric | 260g Polyester Cotton; 600D ripstop fabric with water resistant ventilate coating; UV and mold resistant |
| Seasons | All |
| Mosquito screens | ✓ |
| Internal frame | 5/8" (16mm) wrapped aluminum |
| Color | Haze Gray |






















