🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 6
+1
Thule Tepui Low-Pro 3
Thule Tepui Low-Pro 3
Lightweight and low profile design that is easy to install and easy to transport.
Features
- Can accommodate up to three people
- Ultra low profile design folds down to 10" / 25 cm for better aerodynamics and vehicle fit
- Tent base is constructed of thermoplastic materials that are both durable and 100% recyclable
- Dome canopy is lightweight while still providing all-season protection
- Patented ZipperGimp easily attaches the canopy to the base of the tent
Technical specifications
| Sleeping capacity | 3 person |
|---|---|
| Dimensions (Open) | 95 x 56 x 49 in |
| Dimensions (Closed) | 48 x 56 x 10 in |
| Sleeping footprint | 95 x 58 in |
| Peak internal height | 42 in |
| Weight | 120 lb |
| Static weight capacity | 600 lb |
| Fits TracRac | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Minimum bar spread | 32 in |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Base construction | Tepui Tec (cellulized thermoplastic honeycomb fiberglass) |
| Canopy fabric | 3000WP breathable ripstop polyester, UV and mildew resistant; flame retardant |
| Seasons | All |
| Mosquito screens | ✓ |
| Internal frame | 5/8" (16mm) wrapped aluminum |
| Color | Light Gray |
Downloads
Thule Tepui Low-Pro 3
Lightweight and low profile design that is easy to install and easy to transport.
Features
- Can accommodate up to three people
- Ultra low profile design folds down to 10" / 25 cm for better aerodynamics and vehicle fit
- Tent base is constructed of thermoplastic materials that are both durable and 100% recyclable
- Dome canopy is lightweight while still providing all-season protection
- Patented ZipperGimp easily attaches the canopy to the base of the tent
Technical specifications
| Sleeping capacity | 3 person |
|---|---|
| Dimensions (Open) | 95 x 56 x 49 in |
| Dimensions (Closed) | 48 x 56 x 10 in |
| Sleeping footprint | 95 x 58 in |
| Peak internal height | 42 in |
| Weight | 120 lb |
| Static weight capacity | 600 lb |
| Fits TracRac | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Minimum bar spread | 32 in |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Base construction | Tepui Tec (cellulized thermoplastic honeycomb fiberglass) |
| Canopy fabric | 3000WP breathable ripstop polyester, UV and mildew resistant; flame retardant |
| Seasons | All |
| Mosquito screens | ✓ |
| Internal frame | 5/8" (16mm) wrapped aluminum |
| Color | Light Gray |
Downloads
$1,999.95
Thule Tepui Low-Pro 3—
$1,999.95
Description
Thule Tepui Low-Pro 3
Lightweight and low profile design that is easy to install and easy to transport.
Features
- Can accommodate up to three people
- Ultra low profile design folds down to 10" / 25 cm for better aerodynamics and vehicle fit
- Tent base is constructed of thermoplastic materials that are both durable and 100% recyclable
- Dome canopy is lightweight while still providing all-season protection
- Patented ZipperGimp easily attaches the canopy to the base of the tent
Technical specifications
| Sleeping capacity | 3 person |
|---|---|
| Dimensions (Open) | 95 x 56 x 49 in |
| Dimensions (Closed) | 48 x 56 x 10 in |
| Sleeping footprint | 95 x 58 in |
| Peak internal height | 42 in |
| Weight | 120 lb |
| Static weight capacity | 600 lb |
| Fits TracRac | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Minimum bar spread | 32 in |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Base construction | Tepui Tec (cellulized thermoplastic honeycomb fiberglass) |
| Canopy fabric | 3000WP breathable ripstop polyester, UV and mildew resistant; flame retardant |
| Seasons | All |
| Mosquito screens | ✓ |
| Internal frame | 5/8" (16mm) wrapped aluminum |
| Color | Light Gray |






















