🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 6
+1
Thule Tepui Ruggedized Kukenam 3
Thule Tepui Ruggedized Kukenam 3
Built for rugged off-road adventures, this tent is ideal for 4X4 trailers or off-road rigs.
Features
- Can accommodate up to three people
- Diamond plate base for added protection and durability
- Constructed from high-quality 360g stitched fabric
- Includes an anti-condensation mat to keep moisture from building up under the mattress
- Internal frame is fully wrapped and built to withstand any environment
- Welded aluminum construction is sturdy and long-lasting
- Extra large internal pockets and gear anchor points to keep organized
- Two built-in screened sky panels bring in light and offers a full view of the night sky
Downloads
INSTRUCTIONSTechnical specifications
| Sleeping capacity | 3 person |
|---|---|
| Dimensions (Open) | 96 x 56 x 52 in |
| Dimensions (Closed) | 48 x 56 x 12 in |
| Sleeping footprint | 96 x 56 in |
| Peak internal height | 52 in |
| Weight | 159 lb |
| Static weight capacity | 600 lb |
| Fits TracRac | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Minimum bar spread | 33.5 in |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Base construction | Heavy duty aluminum tube frame with diamond plate cap sheets |
| Canopy fabric | 360g Polyester Cotton (canvas); 600D ripstop fabric with water resistant ventilate coating, dual stitched taped seams, UV and mold resistant |
| Seasons | All |
| Mosquito screens | ✓ |
| Internal frame | 3/4" (19mm) aluminum tube |
| Color | Haze Gray |
Thule Tepui Ruggedized Kukenam 3
Built for rugged off-road adventures, this tent is ideal for 4X4 trailers or off-road rigs.
Features
- Can accommodate up to three people
- Diamond plate base for added protection and durability
- Constructed from high-quality 360g stitched fabric
- Includes an anti-condensation mat to keep moisture from building up under the mattress
- Internal frame is fully wrapped and built to withstand any environment
- Welded aluminum construction is sturdy and long-lasting
- Extra large internal pockets and gear anchor points to keep organized
- Two built-in screened sky panels bring in light and offers a full view of the night sky
Downloads
INSTRUCTIONSTechnical specifications
| Sleeping capacity | 3 person |
|---|---|
| Dimensions (Open) | 96 x 56 x 52 in |
| Dimensions (Closed) | 48 x 56 x 12 in |
| Sleeping footprint | 96 x 56 in |
| Peak internal height | 52 in |
| Weight | 159 lb |
| Static weight capacity | 600 lb |
| Fits TracRac | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Minimum bar spread | 33.5 in |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Base construction | Heavy duty aluminum tube frame with diamond plate cap sheets |
| Canopy fabric | 360g Polyester Cotton (canvas); 600D ripstop fabric with water resistant ventilate coating, dual stitched taped seams, UV and mold resistant |
| Seasons | All |
| Mosquito screens | ✓ |
| Internal frame | 3/4" (19mm) aluminum tube |
| Color | Haze Gray |
$2,399.95
Thule Tepui Ruggedized Kukenam 3—
$2,399.95
Description
Thule Tepui Ruggedized Kukenam 3
Built for rugged off-road adventures, this tent is ideal for 4X4 trailers or off-road rigs.
Features
- Can accommodate up to three people
- Diamond plate base for added protection and durability
- Constructed from high-quality 360g stitched fabric
- Includes an anti-condensation mat to keep moisture from building up under the mattress
- Internal frame is fully wrapped and built to withstand any environment
- Welded aluminum construction is sturdy and long-lasting
- Extra large internal pockets and gear anchor points to keep organized
- Two built-in screened sky panels bring in light and offers a full view of the night sky
Downloads
INSTRUCTIONSTechnical specifications
| Sleeping capacity | 3 person |
|---|---|
| Dimensions (Open) | 96 x 56 x 52 in |
| Dimensions (Closed) | 48 x 56 x 12 in |
| Sleeping footprint | 96 x 56 in |
| Peak internal height | 52 in |
| Weight | 159 lb |
| Static weight capacity | 600 lb |
| Fits TracRac | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Minimum bar spread | 33.5 in |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt 14 |
| Base construction | Heavy duty aluminum tube frame with diamond plate cap sheets |
| Canopy fabric | 360g Polyester Cotton (canvas); 600D ripstop fabric with water resistant ventilate coating, dual stitched taped seams, UV and mold resistant |
| Seasons | All |
| Mosquito screens | ✓ |
| Internal frame | 3/4" (19mm) aluminum tube |
| Color | Haze Gray |






















