🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 3
Thule The Stacker Kayak Carrier - 830
Thule The Stacker
Space-saving stacker that holds up to 4 kayaks stacked on their side.
Features
- Fold-down steel design with non-scratch outer coating
- Fast installation and removal, thanks to quick on/off hardware
- Optimally sized carrier leaves roof space for other Thule accessories
- Carries up to 4 kayaks and requires 1 to 2 people to load and unload them
- Includes straps to transport 1 kayak
- Accommodates kayaks up to 36" wide and weighing 75 lbs
- Requires Thule rack systems crossbars, round bars, or factory racks
- Primary watercraft: Kayak
Technical specifications
| Load capacity | 75 lb |
|---|---|
| Dimensions | 5 x 5 x 20 in |
| Weight | 7.1 lb |
| Rubber cover for strap buckle | ✓ |
| Length of straps | 2x15' |
| Lockable | ✖ |
| One Key System compatible | ✖ |
| Fits Thule WingBar Evo | ✓ |
| Fits Thule AeroBlade | ✓ |
| Fits Thule SquareBar | ✓ |
| Fits Thule ProBar | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt3 |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt3 |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✖ |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt3 |
Downloads
Brand Spotlight
Thule The Stacker
Space-saving stacker that holds up to 4 kayaks stacked on their side.
Features
- Fold-down steel design with non-scratch outer coating
- Fast installation and removal, thanks to quick on/off hardware
- Optimally sized carrier leaves roof space for other Thule accessories
- Carries up to 4 kayaks and requires 1 to 2 people to load and unload them
- Includes straps to transport 1 kayak
- Accommodates kayaks up to 36" wide and weighing 75 lbs
- Requires Thule rack systems crossbars, round bars, or factory racks
- Primary watercraft: Kayak
Technical specifications
| Load capacity | 75 lb |
|---|---|
| Dimensions | 5 x 5 x 20 in |
| Weight | 7.1 lb |
| Rubber cover for strap buckle | ✓ |
| Length of straps | 2x15' |
| Lockable | ✖ |
| One Key System compatible | ✖ |
| Fits Thule WingBar Evo | ✓ |
| Fits Thule AeroBlade | ✓ |
| Fits Thule SquareBar | ✓ |
| Fits Thule ProBar | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt3 |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt3 |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✖ |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt3 |
Downloads
Brand Spotlight
$229.95
Thule The Stacker Kayak Carrier - 830—
$229.95
Description
Thule The Stacker
Space-saving stacker that holds up to 4 kayaks stacked on their side.
Features
- Fold-down steel design with non-scratch outer coating
- Fast installation and removal, thanks to quick on/off hardware
- Optimally sized carrier leaves roof space for other Thule accessories
- Carries up to 4 kayaks and requires 1 to 2 people to load and unload them
- Includes straps to transport 1 kayak
- Accommodates kayaks up to 36" wide and weighing 75 lbs
- Requires Thule rack systems crossbars, round bars, or factory racks
- Primary watercraft: Kayak
Technical specifications
| Load capacity | 75 lb |
|---|---|
| Dimensions | 5 x 5 x 20 in |
| Weight | 7.1 lb |
| Rubber cover for strap buckle | ✓ |
| Length of straps | 2x15' |
| Lockable | ✖ |
| One Key System compatible | ✖ |
| Fits Thule WingBar Evo | ✓ |
| Fits Thule AeroBlade | ✓ |
| Fits Thule SquareBar | ✓ |
| Fits Thule ProBar | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt3 |
| Fits Thule Xsporter Pro | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt3 |
| Fits Thule TracRac - Truck | ✖ |
| Fits Thule TracRac - Van | ✓ Adapter required: Thule Adapter Kit Xadapt3 |
Downloads
Brand Spotlight
















